Pilates

Metoda

Pilates to system ćwiczeń uczący świadomej pracy głęboko ukrytych mięśni stabilizujących w celu poprawy postawy i usunięcia dolegliwośći związanych z nieprawidłowymi nawykami ruchowymi. Efektami „ubocznymi” pracy są- lepsza elastyczność, koordynacja, ogólna poprawa kondycji  i wyglądu ciała oraz obniżenie stresu.

Kontrola,
oddychanie
płynność ruchów
precyzja
centrowanie
rutyna
rozluźnienie – to osiem zasad metody Pilatesa.

Kontrola w pilatesie to ruch w pełni świadomy. Pracując powinniśmy dokładnie wiedzieć co i po co robimy, które mięśnie powinny być aktywne, a które rozluźnione i jaki jest cel ćwiczenia, które wykonujemy.
Oddech- szeroki,uspokajający, angażujący wiekszą niż zwykle pojemność płuc.
Płynność– nawet szybki,dynamiczny ruch może być wykonywany płynnie i z gracją.
Precyzja– to zorientowanie na jakość a nie na ilość. Wykonujemy mało powtórzeń każdego ćwiczenia, ale pracujemy z niezwykłą uwagą.
Centrowanie– to świadoma praca konkretnymi grupami mięśniowymi. Zanim ruch się rozpocznie napinamy głeboko ukryte mięśnie stabilizujące, a  dopiero potem te mięśnie, które go wykonają.
Rutyna– żeby oczekiwać rzeczywistych efektów potrzebny jest nawyk wykonywania ćwiczeń. Można ćwiczyć 20 min dziennie, ale należy to robić regularnie.
Rozluźnienie– choć ćwiczenia pilates (wykonywane poprawnie) nie należą do lekkich, po zajęciach nie odczuwamy przykrego napięcia ale pozbywamy się napięć z kręgosłupa i barków.

Historia metody
Metoda ćwiczeń Josepha H. Pilatesa powstała na początku XX wieku w Niemczech. Pilates, chorowity i chudy jako dziecko, szukał sposobu na pozyskanie tężyzny fizycznej. Nie znajdując  niczego co spełniałoby jego oczekiwania opracował własny program składający się z 34 ćwiczeń.
Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, kiedy w Nowym Jorku powstało pierwsze studio pilates, metodą zainteresowali się tancerze, traktując ją jak rehebilitację pourazową. Kiedy klientką Josepha została wielka Marta Graham sukces jego dzieła był przesądzony. Dziś miliony ludzi na całym świecie ćwiczą pilates zyskując zdrowie, siłę i piękną postawę.