warsztat jogi z Nataszą Moszkowicz

Jak co roku, na jesień zapraszamy na warsztat z jedną z naszych najulubieńszych i najbardziej uznanych nauczycielek Nataszą Moszkowicz. Data- 25 i 26 września. Zapisy w toku. Nie zwlekajcie.

Kilka zdań od Nataszy nt tego jak będziemy pracować i nad czym się skupiać podczas wrześniowego warsztatu.

Przestrzeń udostępnia się w praktyce dzięki ruchowi.
Z wdechem i wydechem  organizujemy uwagę, obserwując jej przebieg, skupienie w różnych miejscach ciała (deśa) i studiując zachowania i reakcje ciała w jego zewnętrznych i wewnętrznych powłokach (kośa).

Przestrzeń jest nośnikiem wibracji. Życiowe narządy i układy, oraz każda ze składowych naszej świadomości na swój sposób reagują na wibrację i same – jeśli zapewnić im wystarczająco miejsca  – wibrują. W mózgu, odbierane przez narządy zmysłów i interpretowane przez układ nerwowy informacje przybierają postać odczuć i myśli. Także wibracji – vṛtti.
Udostępniwszy przestrzeń swojego ciała uwadze i oddechowi, dajemy świadomości szansę na poznawanie i przenikanie natury naszego fizycznego jestestwa – prakṛti i na otwarte poznanie jego osobowego kształtu. Otwarte, świadome ciało przez bramę prāṇāyāmy naturalnie przechodzi do praktyki pratyāhāry. Uwaga zwraca się ku temu, co w przestrzeni ciała się ujawnia. Amplituda poruszeń umysłu zmniejsza się i świadomość staje się zdolna do przemiany. Od rozproszonej, chodzącej jedynymi znanymi ścieżkami odczuć
i myśli determinujących nasz sposób odbioru świata i naszą odpowiedź na jego zjawiska, do skupionej na jednym i w końcu całkowicie uzgodnionej
z rzeczywistością niroddha.W tym miejscu, pisze Patańjali, zaczyna się nauka jogi.
atha yoga-anuśāsanam 1
Joga jest wyciszeniem poruszeń niepomocnych jej uspójnieniu z rzeczywistością.
yogaś-citta-vr̥tti-nirodhaḥ 2

Do ćwiczenia uwagi wykorzystamy w praktyce jeden z aspektów życiowej energii, jakim jest vyāna. Rozpoznamy funkcję jaką pełni na rzecz stabilności i mobilności w strukturze naszego ciała, w organicznej komunikacji między fizjologicznymi układami, w postrzeganiu i przetwarzaniu zewnętrznych bodźców przez układ nerwowy. Przyglądając się z tej perspektywy jednej z zasadniczych jakości w metodzie Iyengara – właściwemu ustawieniu/usytuowaniu/postawie (alignement).

Plan warsztatu

Sobota, 25.09.2021

g.10.00-13.00 sesja asan i pranayamy

g.16.00-18.00 sesja asan i pranayamy

Niedziela, 26.09.2021

g.10.00- 13.00 sesja asan i pranayamy

Cena: 340 pln

Zaliczka– 100 pln płatna do 10.09.2021

Przy płatności przelewem prosimy o wpłacanie TYLKO sumy zaliczki.

Zaliczka w 50 % zwrotna do 2 tygodni od terminu warsztatu, poniżej 2 tygodni tygodnia bezzwrotna.