Wrocław. Joga i Pilates Manomani
certyfikat-iyengara
Biblioteka
108 Powitań Śłońca

Surya namaskar
Sanskryckie słowo surya oznacza słońce. Natomiast namaskar , w języku hindi, jest odpowiednikiem dla namaste i oznacza powitanie, pozdrowienie, sławienie. W tradycji Indii słońce symbolizuje światło duchowe, stan nadświadomosci, Atmana czyli duszę rozumianą jako jaźń.
Powitanie Słońca stanowi sekwencję dwunastu asan połączonych w jeden ciągły ruch, w której poszczególnym pozycjom ciała towarzyszą zsynchronizowane z nimi fazy oddechu.
Mówi się, że cykl powitania słońca łączy w sobie korzyści z całej praktyki jogi. Rozwija siłę, wytrzymałość, elastyczność.
Usprawnia układ krążenia i oddychania. Może być doskonałym narzędziem do medytacji w ruchu i do wewnętrznej przemiany. Idealnie nadaje się do praktyki własnej.
108 powtórzeń sekwencji Powitań Słońca wykonujemy zwykle dla uczczenia jakiegoś ważnego wydarzenia (na przykład dla pożegnania starego i powitania nowego roku), często w szczególnej, osobistej intencji.
Liczba 108,  w wielu kulturach ma wyjątkowo bogatą symbolikę, szczególnie na Wschodzie ma duże znaczenie, gdyż symbolizuje doskonałość i uważana jest za liczbę doskonałą, świętą,  magiczną. Liczba 108 oznacza całość, skończoność, coś dopełnionego, kompletnego.
Symbolika tej liczby jest tak bogata i zawiła, że przytaczamy tu tylko garść wybranych odwołań do nauki, różnych tradycji i religii.

Matematyka
108 stanowi iloczyn trzech pierwszych liczb naturalnych podniesionych każda do własnej potęgi: 1 do 1potęgi 1* 2 do 2* 3 do 3= 1*4*27= 108
108 jest iloczynem licz 9 x 12.Obie liczby, podobnie jak sam wynik ich mnożenia mają w wielu tradycjach znaczenie symboliczne
- magiczna Liczba Harshad oznaczająca w sansktycie “wielką radość”, to ni mniej ni więcej 108. Jej magia polega na tym, że jest podzielna przez sumę cyfr ją tworzących: 1+0+8=9,  108:9= 12
 - skala numeryczna 1 i 8 zsumowane dają 9, która jest ilością cyfr w skali numerycznej
 
108 w Indiach
    W alfabecie sanskryckim jest 54 znaki, z których każdy ma męski i żeński aspekt (Shiva i Shakti) 2* 54 daje 108.
Tradycja podaje istnienie 108 pożądań śmiertelników, oraz 108 kłamstw przez nich wypowiadanych,
108 postaci złudzeń i różnorakich form niewiedzy,
według tradycji mamy 108 uczuć: 36 związanych z przeszłością, 36 z teraźniejszością i 36 z przyszłością
 Taniec: istnieje 108 form tradycyjnego tańca indyjskiego
108 to liczba stadiów wędrówki Atman- ludzkiej duszy
Istnieje 108 kanonicznych upaniszad czyli wedyjskich tekstów o treści religijno- filozoficznej
liczbę 108 można również odczytywać jako:1- Bóg,0- pustka nicość, 8- nieskończoność i wieczność
w filozofii hinduskiej Vishnu ma 108 imion, 108 imion ma także Shiva.
Islam- w tradycji islamu liczba 108 odnosi się do Boga
Mala
Japa mala czyli różaniec stosowany w religiach wschodu (min. buddyźmie i hinduiźmie) do odmawiania modlitw i pieśni składa się ze 108 paciorków, lub jak w tradycji Sikhijskiej jest sznurkiem zasupłanym w 108 supełków.
Choć spotyka się również mniejsze mala liczące połowę, trzecią, czwartą lub dwunastą pełnej wersji (54, 36, 27 lub 9) to jednak ich liczba zawsze koresponduje ze 108. Oczywiście w żadnym razie nie jest to liczba przypadkowa:
- symbolizuje ona 108 ludzkich pasji,
- w tradycji buddyjskiej liczba paciorków zgodna jest z formułą: 6*3*2*3= 108; gdzie 6 odpowiada sześciu zmysłom (wzrok, słuch, węch, dotyk, smak, myśl); 3 reprezentuje 3 aspekty czasu: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość ; 2- to stany serca (czyste- nieczyste), i w końcu druga 3 to trzy możliwe odczucia (sympatia, niechęć, obojętność)
Astrologia
 istnieje 12 konstelacji i 9 segmentów zwanych namshas i chandrakalas (a 12* 9=….:)
Planety i domy: znów odwołanie do astrologii, według  której istnieje 12 domów (znaków zodiaku) i 9 planet
Astronomia
średnica słońca jest 108 razy dłuższa od średnicy Ziemi
4 kwadry Księżyca x 27  nakshatr czyli znaków (konstelacji) indyjskiego zodiaku księżycowego.


cytuję : http://yogapolis.pl/
 
 
 
 
 
 
Autor:
Treść:
Kod z obrazka:
Nikt jeszcze nie dodał komentarzy!
MARIA GUTTERWIL - 0 607 608 639
undicom.pl
projektowanie stron internetowych katowice, strony www zabrze
Cms by
Zapraszamy na zajęcia joga we Wrocławiu